Jak rozpoznać czerniaka?- Obserwuj znamiona

Oglądaj swoje pieprzyki, choć większość z nich nie są groźne, warto jednak je obserwować. Ważne jest aby przestrzegać kilku zasad : chronić przed słońcem, nie drapać ich, nie zaklejać. Kiedy usunąć aby nie dopuścić do powstania nowotworu.
Znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki to nic innego jak skupisko – melanocytów, inaczej komórek barwnikowych. Większość z nich mamy od urodzenia, a inne powstają w ciągu naszego życia. Powstają nap.pod wpływem wirusów, nie powstają od słońca, ale przez nie mogą rosnąć i złośliwieć i stać się punktem wyjścia dla raka skóry – czerniaka.
Jak rozpoznać czerniaka?
Każdego roku w Polsce wykrywa się ok. 2 tysięcy zachorowań na tego typu nowotwór. Dermatolodzy twierdzą, że szczególną ostrożność powinny zachować te osoby, które w dzieciństwie doznały poparzenia słonecznego. Przeważnie czerniak rozwija się ze znamienia, ale może pojawić się także w innych miejscach. Ma nie regularny kształt, a na jego powierzchni widać guzki. Kiedy rośnie wokół niego pojawia się sinoczerwona obwódka zapalna, nie boli ale swędzi.
Są na niego sposoby
Wcześnie wykryty czerniak jest całkowicie uleczalny. Usuwa się go chirurgicznie, pobrane tkanki oddaje się do badania histopatologicznemu. Od tego co wyjdzie z badań zależy dalsze leczenie. Żeby w porę poddać się takiemu zabiegowi należy często się oglądać i wszelkie niepokojące zmiany konsultować z dermatologiem.

© Copyright Porady zdrowotne 2022