Leczenie mięśniaków

Mięśniaki to przypadłość kobiet w kwiecie wieku. Dzieje się to przez estrogeny – czyli hormony odpowiedzialne za naszą kobiecość. Najczęściej się ujawniają u Pań po trzydziesty i czterdziestym rokiem życia.

Te łagodne guzy, zwane też włókniakami, powstają z tkanki mięśniowej i usadawiają się w macicy. Od ich wielkości zależy, powodują jakieś szkody oraz od tego w jakim miejscu się rozwinęły, mogą być w wielkości ziarnka pieprzu lub pomarańczy. Pewne jest jedno – mięśniaków nie trzeba się bać, nie są one złośliwymi guzami.

Tajemnicze guzki

Przyczyny powstawania mięśniaków nie są do końca znane. Kobiety, które mają wysoki poziom estrogenów, a jednocześnie niski poziom progesteronów bardziej odczuwają przez nie dyskomfort. Duże znaczenie w ich powstawaniu jest otyłość. Wiadomo również, że skłonność do mięśniaków bywa także dziedziczne. Doustna antykoncepcja, a także ciąża zmniejszą ryzyko ich rozwoju.

Jak leczyć mięśniaki

Jeżeli guzy są sporych rozmiarów, należy koniecznie je leczyć. Będzie zależało od wieku pacjentki, oraz od rozległości zmian. Można je leczyć dwoma sposobami:

Terapia farmakologiczna

W większości przypadków jest ona wstępem do leczenia operacyjnego. Polega ona na podawaniu leków przeciwbólowych i środków hormonalnych, które znacząco zmniejszają wielkość mięśniaków. Świetne rezultaty można uzyskać dzięki nowym lekom, na receptę które zawierają octan uliprystalu. Guzki zmniejszają się nawet o 50 procent, jednakże leczenie powinno trwać co najmniej trzy miesiące.

Leczenie operacyjne

Jeżeli mięśniaki wywołują już bardzo silne dolegliwości np. mocna bóle, obfite krwawienie operowanie ich jedynym wyjściem. A także jak są one dużych rozmiarów, i kobieta nie może przez nie zajść w upragnioną ciąże. Należy również usunąć mięśniaki uszypułowane, czyli takie które połączone są z trzonem macicy, za pomocą tkanki łącznej, tzw. szypuły. W takim przypadku istnieje niebezpieczeństwo, że szypuła może się skręcić a to zablokowałoby dopływ krwi do fragmentu macicy, do której mięśniak jest przyczepiony. Taka sytuacja prowadzi do martwicy tkanek macicy. Istnieją trzy metody ich usunięcia:

  • Operacja tradycyjna, z otwarciem powłoki brzusznej
  • Laparoskopie
  • Embolizacja tętnic

 

© Copyright Porady zdrowotne 2024