Leczenie cukrzycy komórkami macierzystymi
Cukrzyca a odkrycia przyszłości
Komórki macierzyste są specyficznym typem komórek w ciele ludzkim. Maja one zdolność zastępowania obumarłych, zniszczonych, niefunkcjonujących komórek.
Źródłem komórek macierzystych jest ludzka krew obwodowa, szpik kostny oraz krew pępowinowa. Eksperymentalna terapia z użyciem komórek macierzystych pozwoli chorym na cukrzycę typu 1, na kilka lat zrezygnować z codziennych zastrzyków insuliny. Jest mało prawdopodobne, aby komórki macierzyste mogły przynieść korzyść terapeutyczna w leczeniu cukrzycy typu 2, gdyż u podłoża choroby leżą inne czynniki.
Grupa amerykańskich i brazylijskich ekspertów przeprowadziła doświadczenie, które pozwala z optymizmem patrzyć w przyszłość. Celem badania było powstrzymanie układu odpornościowego pacjenta z cukrzycą typu 1 przed niszczeniem własnych komórek produkujących w trzustce insulinę. Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern w Chicago oraz Regionalnego Centrum Krwi w Brazylii wyłonili grupę osób z niedawno zdiagnozowaną cukrzyca typu 1 i pobrali z ich własnej krwi komórki macierzyste.
Następnie w warunkach laboratoryjnych uzyskane komórki poddali niewielkiej chemioterapii, celem zniwelowania ich autoagresji, a następnie ponownie wszczepili chorym. Taką terapie nazywany autologiczną transplantacją hematopoetycznych komórek macierzystych. Uzyskane wyniki były niezwykle korzystne. W większości przypadków udało się uniezależnić chorych od insuliny podawanej dożylnie, w zależności od chorego na okres od 1 do 36 miesięcy.