Powietrze w kuchni szkodliwe dla zdrowia

Z badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Sheffield wynika, że powietrze w kuchni może być trzy razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz budynku.

 

Naukowcy porównywali powietrze w mieszkaniach wykorzystujących różne rodzaje energii, uwzględniając to, jaki wpływ na powietrze mają kuchenki elektryczne i gazowe. W wyniku badań odkryli, że poziom dwutlenku azotu (NO2) w kuchniach z kuchenką gazową był aż trzy razy wyższy niż jego koncentracja na zewnątrz budynku w centrum miasta i znacznie przewyższał rekomendowane normy.

 

„Spędzamy we wnętrzach budynków 90% naszego czasu i ciężko pracujemy, aby nasze domy były ciepłe, bezpieczne i wygodne, rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jakie wdychamy zanieczyszczenia” – komentuje prowadząca badania profesor Vida Sharifi. „Energia jest tylko jednym ze źródeł zanieczyszczenia powietrza we wnętrzach, ale jest źródłem znaczącym. Gdy zabiegamy o to, by nasze domy były coraz bardziej szczelne pragnąc obniżyć koszty ogrzewania, narażamy się na coraz wyższe poziomy zanieczyszczenia powietrza, co może mieć wpływ na nasze zdrowie”.

 

Rozwiązaniem problemu jest dbałość o stałą wymianę powietrza i bieżące redukowanie zanieczyszczeń w mieszkaniach. „Jeśli nie jesteśmy w stanie otworzyć wszystkich okien przynajmniej 5 do 8 razy dziennie na ok. 8 minut, warto pomyśleć o zainstalowaniu systemu wentylacji z rekuperacją ciepła” – radzi Krzysztof Żyliński odpowiedzialny za wprowadzanie na polski rynek systemu InVENTer. „Dobry system zapewni nam świeże powietrze we wszystkich pomieszczeniach, odfiltruje je z zanieczyszczeń i bakterii, pomoże w zapobieganiu rozwoju pleśni i grzybów i wreszcie pozwoli nam oszczędzać energię niezbędną do ogrzewania” – mówi.

 

Zanieczyszczenia w powietrzu są szczególnie groźne dla dzieci, osób starszych oraz dla osób cierpiących na choroby płuc i układu sercowo-naczyniowego. Professor Sharifi twierdzi: “Myśląc o jakości powietrza skupiamy się najczęściej na powietrzu, którym oddychamy na zewnątrz budynków, tymczasem skoro spędzamy większość naszego czasu pod dachem, powinniśmy lepiej zrozumieć zanieczyszczenia, z którymi stykamy się we własnych domach”.

© Copyright Porady zdrowotne 2024